Video

07/06/2013 07:57:14

Hapėsira qė tė tjerėve duhet t’i lejosh

nga Doriana Metollari


HermesNews - Secili prej nesh ka njė hapėsirė qė u jep dhe e merr prej tė tjerėve. Njė limit qė e vendos vetė se deri ku dhe kur ėshtė momėnti t’a tėrheqė ose ta lėrė tė lirė tė rrjedhė. Flas dhe pėr energjitė.

Ajo qė mė bėn pėrshtypje nė komunikimin qė njerėzit bėjnė, ėshtė toleranca e pakėt qė tregojnė teksa marrin dhe japin informacione. Janė mė shumė tė impenjuar tė dėgjohen sesa tė dėgjojnė tė tjerėt. Kjo sigurisht pėr atė qė flet ėshtė njė lloj ēlirimi, por jo pėr atė qė merr informacion jo, meqė ndjehet i “bombarduar” me fjalė dhe i pezulluar nė morinė e tė dhėnave qė tjetri i jep, pa krijuar idenė e tolerancės, vetėm tė imponimit ndaj tij/saj.

Rrezultati i njė bashkėbisedimi tė tillė, aty ku dy veta flasin nė drejtimin e vet, pa e pėrqėndruar vėmendjen tek arsyet e tjetrit ėshtė vetėm njė. Asnjė… asnjė rrezultat them.

Rasti i dyti ku njėri vetėm flet dhe tjetri vetėm hesht ėshtė krejt tjetėr. I njėanshėm, jo produktiv pėr cilėsinė e bisedės.

Ndėrsa rasti i tretė, aty ku bashkėbiseduesit janė tė impenjjuar tė flasin nė sintoni me njėri tjetrin, duke dhėnė arsyet e veta dhe duke u pėrpjekur tė kuptojė dhe ato tė tjetrit , ėshtė ai qė unė e quaj civilizim.

Po, shenjė emancipimi, tolerance dhe besimi ndaj tjetrit. T’i hapėsh bashkėbiseduesit tėnd, nga ana psikologjike dhe tė jesh gati tė vihesh hera herės nė vendin e tij, ėshtė mbi tė gjitha nė tė mirėn tėnde. Tė hap horizontin ndaj vetes, botės, njerėzve dhe karrierės, nėse po ndjek njė, por ky rregull sipas meje vlen kudo.

Por, pa dalė nga idea e hapėsirės qė duhet t’i lesh tė tjerėve.

Caktoni njė kufi pėr ēdo gjė.

Dėgjoni tė tjerėt, por llogjika ėshtė ajo qė gjithmonė ju udhėheq nė caktimin e njė kufiri. Kur duhet thėnė “po”: “jo” kur duhet marrė kohė, apo kur tjetri duhet pare me syrin e njė personi qė pa tė drejtė ndėrhyn nė jetėn tuaj private, intime etj etj.

Pra, ka gjithmonė njė hapėsirė e cila duhet mbrojtur. Quajeni tuajėn, sepse ėshtė. Duhet repektuar dhe ruajtur fort. Ka raste kur fjala tolerancė nuk duhet vėnė. Pushtimi i saj ēon pak a shumė nė njė izolim ndaj shoqėrisė, ose nė modifikim tė personalitetit tuaj. Flas nė kuptimin negativ. Personalisht, e mbroj, por gjithmone duke e kuptuar se ku, kur dhe si duhet vene kufiri.

Po ju ?

HermesNews - ©2013