Video

22/05/2013 17:33:10

Servilizmi

nga Doriana Metollari


HermesNews - Ka shumė kategori njerėzore qė nuk arrij t'i gėlltis dhe servilat janė bonusi qė i varet nė qafė thuajse tė gjitha kategorive. I keni parė kur pėrpiqen tė tė afrohen me idenė e tė qėnit tė sjellshėm, apo mė keq akoma kur mendojnė se tė kanė bėrė pėr vete. Nuk e di pse kam menduar gjithmonė se janė tė bindur pėr kėtė.

Nuk ka njė kategori qė do t'i grupoja servilat. Ata futen me buzėqeshjen e shtirė kudo. Mund tė jesh hipokrit dhe servil, mund tė jesh inteligjent dhe servil, pra le ta quajmė kėtė njė shtojcė qė shkon pėrkrah kujdo qė i hap derėn.

Eshtė shumė e vėshtirė tė bėsh njė analizė tė kėtij tipari njerėzor. Personalisht nuk e di kur fillon e mbaron servilizmi, por tė paktėn i ndjej gjestet e tepruara, fjalėt e tepruara, komplimentet e tepruara dhe kjo pėr mua ėshtė servizilėm. Tė vlerėsosh njė tipar tė dikujt nuk ėshtė servizilėm. Me tepri po.

Nėse doni ta shikoni qartė kėtė lloj kategorie shkoni nėpėr sallonet mondane. Shikoni sesi njerėzit pėrēmojnė kategoritė e llojit tė vet. Shikoni sesi i lartesojnė ata qė shpresojnė se mund t'u japin diēka pėr tė arritur njė rang mė tė lartė. Sallohen mondane janė skena ku personalisht pėrsosem si njeri.

Nėse do t'a pėrēmonit racėn njerėzore do tė ktheheshit nė snob, por nėse pėrpiqeni t'i trajtoni sipas aftėsisė qė kanė pėr tė pėrceptuar personin tuaj mund tė gjeni ekulibrin mes tyre: ėshtė dhe vlerėsim realist tė personalitetit tuaj.

Servilat, kam pėrshtypjen se e kanė dhe pak tė mangėt kėtė. Ka gjithmonė hapėsirė pėr t'u rritur shpirtėrisht dhe kur kur do tė bėsh karrierė. Mjafton tė shohėsh qartė, pa u ngutur, tė pėrqėndruar dhe mbi tė gjitha gati pėr t'u vėnė nė provė, me pėrulje dhe krenari.

Njeriu ėshtė gatuar me tė gjitha tiparet. Na takon ne tė ruajmė ekuilibrin mes tyre...

HermesNews - ©2013