Video

10/05/2013 17:06:31

Zgjedhjet, kush do t'i fitojė ?

nga Doriana Metollari


HermesNews - Modeli origjinal i socialistėve - > Opozita nuk ka njė model tė huazuar nė kokė. Socialistėt, gjatė kėsaj fushate elektorale, tregojnė se janė afėr asaj qė unė po e quaj, pyet 100 vete dhe pėrshtatja vetes, nė kėtė rast, realitetit shqiptar.

Aty-kėtu kanė akuzuar demokratėt pėr "vjedhje" tė modelit, por nė tė njėjtėn kohė vazhdojnė tė prodhojnė ide tė reja, qoftė nėpėrmjet pėrdorimit tė teknologjisė, qė nga njėra anė ka zėvendėsuar tipin e vjetėr nė terren.

Mediat sociale pėr socialistėt kanė qenė dhe eksperiment. E para sepse teknologjitė e reja (interneti) nuk kanė njė model tė vetin pėr t'ia prezantuar politikanėve (dhe pse kanė patur rrezultate). Pėrdorimi i internetit tek socialistėt nuk ka patur profil tė huazuar, as amerikan, as europian. Ata ia kanė pėrshtatur mentalitetit tė vet duke nxjerrė atė qė unė po e quaj "modeli socialist" i fushatės.

Rruga e njėjtė e demokratėve. A do tė kemi njė duel tė fortė kėtė fushatė ? - > Cila do tė jetė strategjia e demokratėve ? Mė saktė a kanė strategji tė reja kėtė fushatė ?

Duke filluar qė nga sllogani, demokratėt nuk janė ulur pėr tė punuar rreth njė profili tė ri qė do tė mė bėnte tė besoja tek synimi i fitores. Ajo qė vė re deri tani ėshtė thjesht vėmendje pėr ndarjen e posteve nė njė opozitė tė fortė nesėr. Nuk ėshtė pak as kjo, por ėshtė tjetėr gjė.

Sllogani i tyre nuk ėshtė aspak i afėrt me socialistėt si para katėr viteve, ēfarė mė bėn tė besoj se qytetarėve u propozojnė tė njėjtėn qeverisje. Fushata nuk ka filluar as sipas stilit alla shqiptar "sy pėr sy e dhėmb pėr dhemb" si herėn e kaluar. Selia blu duket e qetė pėrballė Rilindjes, e qetė dhe pa shumė ide. Kam pėrshtypjen se kjo ėshtė zgjedhje. Do tė kemi njė duel tė fortė kėtė fushatė apo butėsisht po braktisin skenėn ?

Njė arsye mė shumė pėr tė dyshuar tek fitorja e selisė blu nė kėto zgjedhje.

Do ta justifikoja kėtė "ngecje" nga ana selisė blu me faktin e tetė viteve tė qeverisjes. Kur je nė opozitė, mendon mė shumė pėr taktikat, ndėrsa nė qeverisje mbrohesh, mban pushtetin dhe realizon premtimet.

Unė nuk dua tė flas sesi ishte opozita apo qeverisja. Analiza ime ėshtė e karakterit teknik.

Demokratėt u futėn shumė vonė nėpėr media sociale me modelin amerikan (Obama), por ky ėshtė vetėm detaj. Rruga qė po ndėrrmarrin demokratėt ėshtė e vjetėr, plus, po paraqesin opsione qė kundėrshtari i ka paraqitur mė parė. Njė mangėsi e pafalshme dhe veē kėsaj qytetarėt nuk ndjejnė energji dhe alternativa tė reja qeverisjeje, qė socialistėt dhe pse mė shumė vakuume i kanė dhe po ia paraqesin elektoratit prej kohėsh. Skena e demokratėve ėshtė bosh pėr momentin.

Nėse ata do tė vazhdojnė nė kėtė mėnyrė, elektorati shqiptar do tė kėtė sy vetėm pėr kundershtarėt qoftė dhe me politikat e brendshme dhe deklaratat e tė pakėnaqurve tė selisė rozė.

Por unė do tė thoja se rreziku mė i madh socialist pėr demokratėt ėshtė se ata ende nuk e dinė cili ėshtė modeli qė selia roze prezanton.

E para sepse Rama nuk ka ardhur asnjėherė nė pushtet mė parė, e dyta sepse vizioni i tij politik ka shumė huazime, por nuk ėshtė si "vetėm njė".

Vizioni politik i Ramės ėshtė si njė pikturė. Modeli socialist i tij, qė gjithsesi nuk shquhet pėr demokratizim 360 gradė, do tė jetė njė surprizė interesante pėr tė gjithė. Tė gjitha kėto detaje do t'i japin Shqipėrisė me siguri diēka shumė tė re, as pozitive dhe as negatvie, sepse Rama nuk ka ndėrmend tė jetė "si dikush".

Qytetarėt shqiptar, pas 23 Qershorit, do tė jetojnė me siguri nė njė mentalitet tė ri qeverisjeje.

Nuk e kam atė prepotencė tė them se cili ėshtė, por nėse demokratėt nuk bėjnė mė shumė, do ta shohin.

Me kaq, "piktura ime" mbaron, tė paktėn pėr tani ėshtė gjithēka. Shohim mė vonė...

HermesNews - ©2013