Video

23/03/2013 20:14:24

Liria e votės, duhet fituar

Nga Gjin Musa


ROME - Nė Shqipėri fushata elektorale sapo i ka ndezur motorėt dhe lufta sa vjen dhe ashpėrsohet. Normalisht qė sharjet, nga mė banalet, nuk mungojnė sė bashku me premtimet qė vėrshojnė si lumė. Secila forcė politike shpalos platformat e saj elektorale duke kėrkuar tė jetė superiore ndaj tjetrės.

Dy janė ato qė i japin tonin politikės Shqiptare, P.D - P.S. dhe pakėnaqėsitė ndaj tyre vijnė gjithnjė e nė rritje. Partia Demokratike paraqitet me ambicje njė ndryshim rrėnjėsor dhe siē duket ka objektiv fshatin dhe punėsimin e rinisė. 250.000 vende pune nė kėtė mandat tė tretė, nė dy mandatet e ma para pamė njė rėnie drastike tė punėsimit, njė realitet tė kundėrt.

U premtua se do qeverisej me duar tė pastra, ndodhi e kundėrta. Korrupsioni
ėshtė bėrė publik shumė herė nė njė vend me krizė politike dhe ekonomike, ende jashtė dyerve tė Europės.

Shqipėria ėshtė rasti i vetėm qė tre herė i refuzohet statusi si kandidate nė Bashkimin Europian. Pse ?

Njė qeverisje e dobėt, po ashtu njė opozitė qė nuk diti tė bėjė opozitė. Shqipėria njihet si njė vend problematik, nė ēdo kohė ka prodhuar kriza, ka bėrė zgjedhje tė pa ndershme dhe tė dėnueshme nga ndėrkombėtarėt dhe pse Berisha ēdo herė ka premtuar qė do jemi shėmbull nė zgjedhjet lokale apo kombėtare.

Po ēfarė do sjellin kėsaj here premtimet ?

Partia Socialiste premton 300.000 vende pune, rėnde dhe drejtėsi e shtet. Po cila do tė jetė rruga qė do tė ndjekė pėr ta mbajtur kėtė premtim ?

Ekonomia ėshtė nė krizė totale, rendi dhe qetėsia na kujtojnė njė kohė tė zymtė atė tė 97-tės, shteti ėshtė peng i pushtetit, drejtėsia peng i politikės.

Tė premtosh pėr tė marrė pushtet ėshtė e lehtė, po tė realizosh premtimet ėshtė tjetėr gjė. Nė kėto 22 vjet as tė djathtėt dhe as tė majtėt nuk mbajtėn as 10% tė premtimeve.

Populli jeton me shpresėn pėr njė ditė mė tė mirė, po e mira duket shumė larg, e gati e pa arritėshme. Shkodra dhe shumė rrethe tė tjera pėrmbyten sa herė bie shi, 22 vjet qė nuk ėshtė prekur sistemi vadites dhe kullues.

Zonat malore nė Shqipėri i ngjajnė njė mesjete tė vėrtetė, shkolla dhe qendra shėndetėsore e shkatėrruara, flasim pėr jetėn mė pėr jetėn ?

Bankat boshatisur, borxhi i jashtėm ka arritur shifra tronditėse, rrugėt e ndėrtuara nė kėto tetė vjet sa vinė dhe degradohen nga punė pa cilėsi. Falė Zotit dhe punės sė emigrantėve Shqipėria ėshtė gjallė.

Po ėshtė pėr t'u habitur se asnjėri krah politik nuk e ka ditur t'i trajtojė emigrantėt. Njė nėpėrkėmbje e pa toleruesheme, jemi vetėm nė Greqi dhe Itali mbi 1 miljon e 600.000 emigrantė.

Qeveritė as kujtohen se ka nėnshtetas tė vet pa tė drejtė vote e pėrfaqėsimi nė pushtetin lokal e deri nė sallėn e parlamentit. Kjo flet qartė dhe prerė sė forcat politike nė Shqipėri janė tė prirura pėr interesat e ngushta jo pėr ēėshtjet kardinale qė ka vendi.

Unė disa here e kam trajtuar problemin e qytetarėve shqiptarė jashė. Kemi inteligjencėn e mirėfilltė, djemtė dhe vajzat tona janė diplomuar nė universitetet mė nė zė tė Europės. Por, duhen punėsuar dhe ata qė mbarojnė universitete me "diploma tė blera". Mė dhėmb kur e mendoj. Kush ėshtė ai shqiptar qė beson se kėto forca politike do e nxjerrin vendin nga kriza e rėndė qė pėrjeton ?

Habitem kur dėgjoj qė LSI bėn premtime pas skandaleve qė pati ?

Mospėrfshirja nė elektorat e votave tė qytetarėve jashtė, ėshtė shenjė jo e mirė pėr demokracinė Shqiptare. Nė Tiranė gati ēdo ditė ulen politikanė tė Europės qė kėrkojnė tė zbusin gjakrat pėr lirinė e votės sė popullit.

Kėshtu na do Europa, po ne a e duam pėr veten tonė kėtė ?


* Autori ėshtė zėdhėnės i "Lėvizjes 5 Yjet"

HermesNews - ©2013