stampa | chiudi

Ekonomi

13/11/2014 19:11:17

Letėr deputetėve. Ne nuk jemi dakord !

Nisma ''Thurje'' letėr deputetėve. Qeveria publikoi mė pak kompensim. Faturat rimbursohen mė pak nga ēfarė ėshtė premtuar. Ja llogaritja e re


TIRANE - "...duam t’ju vėmė nė dijeni se heqja e kėsaj fashe (300kwh), ndikon nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė nė rritjen e faturės financiare pėr energjinė elektrike tė shumicės sė familjeve tė zonės qė ju pėrfaqėsoni". Me kėto fjalė i drejtohet nisma qytetare "Thurje" deputetėve tė parlamentit shqiptar, pas heqjes sė fashės prej 300 kwh.

Duke u nisur nga deklarimet e kryeministrit, ēmimi pėr 300 kwh e para (sasi qė konsumon mesatarisht nė muaj njė familje nė nevojė) do tė shkojė nga 9.24 lekė me tvsh nė 12.72 lekė me tvsh.

Njė familje qė sot shpenzon 300kwh dhe paguan 2772 lekė, me ēmimin e ri do tė paguajė 3816, pra 1044 lekė mė shumė. Qeveria ka deklarauar se janė 203,928 familje qė do tė kompensohen me "25,5 milionė dollarė nė vit", shkruan nisma nė deklaratė.

"Qeveria ka deklaruar nė media se ka akorduar njė fond prej 16 milionė usd duke premtuar kompensim nė vlerėn 700 lekė nė muaj. Pa dashur kurrsesi tė vėmė nė diskutim cilėsinė e ekonomistėve qeveritarė, 203.928 x 700 x 12 = 1.71 miliarde leke ose rreth 17 milione usd.Ndoshta ky ėshtė lapsus zėdhėnėsish me efekt vetėm 1 milionė usd", thotė deklarata.

Shtesa e parashikuar pėr kėtė vit ėshtė 500 milionė Lekė. "Vetėm 204 lekė nė muaj pėr familje ose 800 lekė mė pak. Pra qartazi ka njė gabim nga ana e qeverisė nė dėm tė familjeve nė nevojė. Mendojmė, se nėse ju e keni vendosur qė kjo fashė tė hiqet atėherė, duhet korrigjuar sa mė sipėr. Kompesoni familjet nė nevojė nė masėn 1044 lekė nė muaj ! Masa 204 lekė sa ėshtė planifikuar nė Buxhet ėshtė zhvatje prej 800 lekėsh/muaj/familje e jo kompesim ! ", pėrfundon deklarata.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi