stampa | chiudi

Ekonomi

13/11/2014 13:53:37

Marėveshje ekonomike me austrinė

Austria ėshtė njė ndėr investitorėt mė tė rėndėsishėm nė Kosovė


PRISHTINĖ - Oda Ekonomike e Kosovės dhe Oda Ekonomike Federale e Austrisė, konkretisht Instituti WIFI - International nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi edhe pėr tri vitet e ardhshme. Sipas KosovaPress, kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Safet Gėrxhaliu, tha se, "Austria e mbėshtet Kosovėn nė sektorin privat si dhe kontribuon edhe nė ngritjen e kėmbimit tregtar mes dy vendeve", tha Gėrxhaliu. Mė datėn 27 tė kėtij muaji do tė presim njė mision tregtar nga Austria.Austria ėshtė njė ndėr investitorėt mė tė rėndėsishėm nė Kosovė. Normalisht qė ndėrmarrjet kosovare kanė interes tė jenė pjesė e proceseve ndėrkombėtare dhe zhvillimeve ekonomike”, nėnvizoi Aufner. Ai shtoi se kompanitė kosovare janė takuar me kompanitė austriake dhe janė duke parė mundėsitė e bashkėpunimit.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi