stampa | chiudi

Ekonomi

12/11/2014 21:46:33

Duam cilėsi pėr rrugėt

Autoriteti Shqiptar Rrugor paralajmėron penalizime pėr mbikqyrėsit qė nuk pėrmbushin detyrimet


TIRANE - Qeveria ka kėrkuar mė shumė pėrgjegjėsi nga mbikqyrėsit e veprave publike me qėllim rritjen e cilėsisė sė punimeve. Ministri i Transportit dhe Infrastrukturės, Edmond Haxhinasto, gjatė njė takimi me supervizorėt, theksoi se ka nisur njė fazė e re partneriteti te ngushtė publik-privat, ku nuk do tė tolerohet shpėrdorimi i parave tė taksapaguesve shqiptarė nė rrugė pa standarde. Por, nga ana tjetėr, Autoriteti Shqiptar Rrugor paralajmėron penalizime pėr mbikqyrėsit qė nuk pėrmbushin detyrimet. Aktualisht janė funksionale 65 kontrata supervizimi dhe me ndryshimiet e bėra nė legjislacion nė vitin 2011, lidhja e kontratave kryhet nėpėmjet procedurave tė prokurimit.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi