stampa | chiudi

Ekonomi

08/11/2014 16:39:35

Prioritetet me borxhin publik

Nė situatėn e Shqipėrisė, kemi njė borxh tė quajtur tė papėrballueshėm pėr ekonominė edhe kosto e shėrbimit tė tij ėshtė mjaft e lartė, 3.4 % e GDP-sė, gati sa defiēiti buxhetor


TIRANE - Borxhi kombėtar duhet stabilizuar dhe pikėrisht kėtu orientohet dhe projektbuxheti i vitit 2015, thotė deputeti i Partisė Socialiste, Ervin Bushati, anėtar i Komisionit Parlamentar tė Ekonomisė. "Dhėnia prioritet i ujes sė borxhit publik dhe detyrimeve tė prapambetura do tė thotė rritje e besimit tė biznesit vendas dhe rritje e kredibilitetit tė Shqipėrisė nė sytė e investitorėve tė huaj”. Investimet publike nė nivelin 5.4 % janė tė kėnaqshme.

Nga pikpamja ekonomike, Bushati thotė ulja e borxhit dhe kostos sė shėrbimit tė borxhit ėshtė nė vetvete njė kursim parash qė mund tė shkojnė pėr investime. "Nė situatėn e Shqipėrisė, kemi njė borxh tė quajtur tė papėrballueshėm pėr ekonominė edhe kosto e shėrbimit tė tij ėshtė mjaft e lartė, 3.4 % e GDP-sė, gati sa defiēiti buxhetor", thotė ai. Shėrbimi ndaj borxhit, ulja e tij, krijon kushtet e njė rritjeje tė besimit si nė tregjet ndėrkombėtare adhe ato tė brendshme qė pėrkthehet nė ulje tė kostos sė borxhit, rritje te investimeve tė huaja.

Shqipėria nė marrėveshjen me FMNnė e ka adresuar me tė drejtė disiplinėn fiskale dhe mbarėvajtjen e borxhit kombėtar, si nje nga priorietetet pėr tu mbajtur nė kėtė mandat.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi