stampa | chiudi

Ekonomi

08/11/2014 15:49:21

Greqia kėrkon ndihmė pas embargos ruse

Mė 10 Nėntor, nė njė seancė tė ministrave tė Bujqėsisė tė BE-sė do tė shqyrtohet kėrkesa greke


BRUKSEL - Greqia ka kėrkuar nga Bashkimi Europian ndihmė financiare pėr shkak tė embargos sė vendosur nga Rusia pėr importet e mallrave bujqėsore nga anėtarėt e bllokut. Mė 7 Gusht Rusia vendosi njė pako masash si kundėrpėrgjigje ndaj sanksioneve nga Uashingtoni, Kanadaja dhe BE-ja kundrejt Moskės. Po kėtė muaj BEja mori vendim pėr mbėshtetjen e prodhuesve tė frutave dhe prodhimeve tė tjera bujqėsore. Por, edhe krahas kėsaj, embargoja ruse ka pasoja tė rėnda pėr bujqit, sipas vlerėsimit tė autoriteteve greke. Mė 10 Nėntor, nė njė seancė tė ministrave tė Bujqėsisė tė BE-sė do tė shqyrtohet kėrkesa greke. Sipas vlerėsimeve tė Komisionit Europian embargoja ruse ka shkaktuar deri tani njė dėm prej pesė miliardė eurosh

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi