stampa | chiudi

Ekonomi

04/11/2014 10:47:39

Qeveria rrit buxhetin pėr policinė

183 milionė dollarė shkojnė pėr Ministrinė e Brendshme; 1200 efektiva policie mė shumė


TIRANE - 25 milionė dollarė mė shumė do tė ketė Ministria e Brendshme nė buxhetin e vitit 2015, ēfarė do tė thotė se do tė rritet numri i efektivave tė policisė. Nė total buxheti qė shkon pėr kėtė ministri do tė jetė 183 milionė dollarė. Nė raportin e fundit mbi buxhetin e ri tė 2015tės Qeveria nėnvizon prioritetin e saj qė ka pėr policinė e shtetit. Numri i punonjėsve gjithsej pėr vitin tjetėr shkon nė 87,200, pra 1200 mė shumė se njė vit mė parė. Pėr vitin tjetėr Shqipėria do tė ketė 11,600 policė njė armatė mė vete dhe shėrbime tė tjera pėr tė cilat po pėrdoret kohėt e fundit policia. Aktualisht Shqipėria ka numrin mė tė ulėt tė efektivave tė policisė nė rajon pėr 1000 banorė.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi