stampa | chiudi

Ekonomi

03/11/2014 15:31:36

Strasburgu rėndon mbi buxhet

Buxheti i shtetit rėndohet gjatė vitit nga vendimet e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Strasburgut, tė cilat pothuajse nė tė gjitha rastet janė nė favor tė paditėsit, me njė efekt financiar tė konsiderueshėm


TIRANE - Ministria e Financave ka planifikuar nė buxhetin e vititi 2015 1.4 miliardė lekė, ose 0.1 % tė Prodhimit tė Brendshėm Bruto pėr kompensimin nė vlerė tė ish-pronarėve. Ministria e Drejtėsisė dhe Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit tė Pronave nisėn procesin e konsultimit me grupet e interesit pėr hartimin e reformės ligjore dhe institucionale tė AKKP-sė.

Si hap tė parė pėr ndėrmarrjen kesaj reforme, qeveria planifikon inventarizimin e dosjeve si dhe nxjerrjen e njė fature financiare pėr kompensimin. Vetėm pasi tė nxjerret kjo faturė financiare, e cila ka munguar pėr 23 vite me radhė, do tė mund tė nisė hartimi i formulės sė kthimit dhe kompensimit tė pronave.

Pak ditė mė parė Kryetare e Agjencisė sė Kthimit dhe Kompensimit te Pronave, Sonila Qato, theksoi se realizimi i njė refore ligjore nė ketė fushė me qėllim kryesor pėrmbylljen e procesit tė kthimit tė pronės, si dhe krijimin e njė mekanizmi efektiv kompensimi, si premisė pėr zhvillimin eknomik, ėshtė njė nga prioritet e AKKP-sė.

Konkretisht, tha Qato, po punojmė pėr nxjerrjen e faturės sė detyrimit qė shteti u ka pronarėve. Pėr kėtė, ajo informoi se janė ngritur dy grupe pune qė po punojnė pėr evidentimin e tokės shtetėrore qė mund tė pėrdoren pėr kompensim fizik. Edhe pse ende nuk ka njė faturė sipas ministrisė sė Financave, buxheti i shtetit rėndohet gjatė vitit nga vendimet e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Strasburgut, tė cilat pothuajse nė tė gjitha rastet janė nė favor tė paditėsit, me njė efekt financiar tė konsiderueshėm.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi