stampa | chiudi

Ekonomi

01/11/2014 14:46:40

Rama nė Divjakė

Kryeministri inspektoi punimet nė Unazėn Lindore tė Divjakės


DIVJAKE - Pėr herė tė parė pas 23 vitesh janė pastruar kanalet kulluese tė Divjakės. Janė dashur vetėm 5 muaj pėr tė hapur 11 km kanal, i cili ishte I gjithi i mbuluar me kallamishte. Pėr zonėn mė prodhuese nė vend, hapja dhe pastrimi I kanaleve tė vaditjes dhe kullimit ėshtė tejet I rėndėsishėm pėr shtimin e prodhimit por edhe mos kripėzimin e tokave. Projekt me rėndėsi pėr zonėn e Divjakės ėshė dhe Poliklinka e re, qė do tė shėrbejė pėr njėsinė e rė vendore qė do tė krijohet nga ndarja e re teritoriale. Investimi pėr kėtė poliklinkė nė vlerėn 52.4 mln lekė. Poliklinka parashikohet tė jetė e pajisur me laboratorė tė ri pėr analizat e sėmundjeve tė gjakut, qė ėshtė njė problem qė shqetėson gjithė zonėn. Kryeministri inspektoi punimet nė Unazėn Lindor tė Divjakės. Kjo unazė do tė shėrbejė pėr tė drejtuar gjithė tregtarėt dhe banorėt e zonės drejt tregut tė shumicės, pa kaluar nga qendra e qytetit. Me kėtė investim mbyllet tėrėsisht Unaza Lindore e Divjakės. Njė tjetėr project ėshtė nė zbatim, ai i gjimnazit tė qytetit, ku pėrvec punimeve qė po kryhen kryeministri siguroi mbėshtetjen pėr kthimin e hapsirave sportive tė tij jo vetėm pėr nxėnėsit por edhe pėr komunitetin.


komunikatė pėr shtyp

stampa | chiudi