stampa | chiudi

Ekonomi

25/10/2014 12:00:19

Cili ėshtė biznesi mė fitimprures nė vend ?

Kane fitim rekord por probleme me pagesat dhe shpėrndarjen e shėrbimit


TIRANE - Prodhimi i energjisė elektrike nė vend ėshtė njė nga bizneset mė fitimprurėse. Revista Monitor nė njė studim tė saj rendit 100 kompanitė mė tė sukseshme pėr vitin 2013.

Firma "Erdat Lura" qė ka ndėrtuar me koncesion dhe qė menaxhon hidrocentralet Lura 1, 2 dhe 3, deklaroi nė bilancin 2013 fitimin prej L364 milionė dhe renditet nė 35 kompanitė me fitim mė tė madh nė vend. Kompania gjeneroi njė prodhim prej 53,296 Mwh nė 2013-n, sipas tė dhėnave nga ERE (Enti Rregullator i Energjisė) ndėrsa tė ardhurat e fituara vjet nga shitja e energjisė ishin 577 milionė lekė,

Kompania HEC i Tėrvolit vjet dyfishoi fitimet nė 230 milionė lekė, kompania GJO-SPA Power rezulton me njė fitim 243 milionė lekė, duke u renditur nė vendin e 59 ndėr 100 kompanitė me fitim mė tė madh nė vend, gjithashtu dhe kompania Euron Energy Group, etj.

Por edhe pse kanė rezultuar me fitime nė bilance, njė pjesė e kėtyre operatorėve kanė probleme me arkėtimin e pagesave nga shitja e energjisė tek KESH-i, duke hyrė nė vorbullėn e krizės qė po kalon sistemi energjetik nė Shqipėri, nga prodhimi, tek shpėrndarja dhe konsumatori fundor.

Ministria e Energjetikės do tė rishikojė kontratat favorizuese qė qeveria e mėparshme kishte nėnshkruar me operatorėt privatė, ku KESH detyrohej t’ua blinte prodhimin 10% mė shtrenjtė se ēmimi i tregut.

Sipas ERE-s, gjatė vitit 2013, nė Shqipėri prodhuan energji elektrike 80 centrale hidrike me fuqi tė pėrgjithshme tė instaluar rreth 240 MW. Prodhimi i pėrgjithshėm pėr vitin 2013 nga prodhuesit privatė dhe ata qė zotėrojnė marrėveshjet me koncesion, arriti nė 11% tė prodhimit tė pėrgjithshėm tė energjisė neto nė vend.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi