stampa | chiudi

Ekonomi

25/10/2014 11:39:41

70 milionė banorė nė EUSAIR

Strategjia e re pėr makrorajonin Adriatiko-Jonian do tė jetė njė model pėr iniciative tė ardhshme nė zonat detare


BRUKSEL - Shefat e shteteve dhe qeverive tė vendeve anėtare tė Bashkimit Europian miratuan dje strategjinė e re makrorajonale pėr vendet qė shtrihen pėrgjatė deteve Adriatik dhe Jon (EUSAIR). Strategjia, pėrfshin Italinė, Kroacinė, Greqinė, Slloveninė, Shqipėrinė, Nosnje-Hercegovinėn, Malin e Zi dhe Serbinė. ”Strategjia e re pėr makrorajonin Adriatiko-Jonian do tė jetė njė model pėr iniciative tė ardhshme nė zonat detare”, deklaroi komisionerja evropiane pėr Ēėshtjet Detare, Maria Dhamanaqi. Kjo iniciativė qė pėrfshin 70 milionė banorė nė tė dy anėt e Adriatikut, pėrfaqėson njė hap tė rėndėsishėm pėr integrimin evropian tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor. Italia pėrfaqėsohet nė kėtė iniciative nga 13 rajone.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi