stampa | chiudi

Ekonomi

23/10/2014 16:26:14

Euro merr pikė ndaj Lekut

Njė euro kėmbehet sot me 139.17 lekė, 0.03 lekė mė shumė se dje


TIRANE - Nė tregun e kėmbimit valutor vendas, tė enjten monedha vendase humbi pikė ndaj dollarit dhe forcoi pozitat kundrejt euros, krahasur me njė ditė mė parė. Njė euro kėmbehet sot me 139.17 lekė, 0.03 lekė mė shumė se dje. Ndėrsa dollari vazhdon tė forcojė pozitat nė kėmbim me Lekun, duke fitur 0.36 lekė mė shumė se njė ditė mė parė. Njė dollar u kėmbye sot nė tregun vendas me 109.91 lekė. Kambistėt shprehen se ecuria e tregut valutor vendas reflekton ecurinė nė bursat ndėrkombėtare. Nė tregjet ndėrkombėtare dollari ka vazhduar rritjen e tij mė shumė se ē’ishte parashikuar nė muajin shtator. Nė gjashtėmujorin e parė tė vitit 2014, leku ėshtė forcuar lehtė kundrejt euros pėr shkak tė efektit sezonal, efekt i cili mungoi qershorin e kaluar, pėr shkak tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme. Dollari amerikan u dobėsua ndaj lekut, duke reflektuar kryesisht trajektoren e kursit euro/dollar nė tregjet ndėrkombėtare.Nė nivel vjetor, monedha vendase ėshtė mbiēmuar me rreth 0.6% ndaj monedhės evropiane dhe rreth 3.6% ndaj dollarit amerikan.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi