stampa | chiudi

Ekonomi

23/10/2014 13:05:31

Mė shumė ndihma pėr gratė

Zyrat e ndihmave ekonomike familjare drejtohen nga gratė dhe vajzat









TIRANE - Ministri i Mirėqėnies Sociale dhe Rinisė, Erion Veliaj, tha se: "falė ndryshimit tė politikave tona tė ndihmės sociale, nga 107 mijė burra qė merrnin ndihmėn ekonomike deri para njė viti, sot janė 80 mijė gra qė marrin ndihmėn ekonomike". 14 % e njėsive ekonomike familjare drejtohen nga gra dhe vajza, pra vajza beqare ose nėna tė veja. Disa statistika tė tilla ishin kurajuese, por disa statistika janė dekurajuese. Fakti qė Akademia, tė cilėn ne e shohim si pjesa mė avangarde e shoqėrisė, nė masėn 71 pėr qind tė akademikėve dhe profesorėve janė burra dhe 29 pėr qind janė gra. Por nga ana tjetėr nga INSTAT, ka edhe tė dhėna tė tjera inkurajuese, qė tregojnė se ėshtė rritur numri i femrave nė shkollat profesionale. "Nėse nė vitin 2008 ne kemi patur 4.3 pėr qind vajza qė shkonin nė arsimin profesional, sot janė mbi 10.1 % tė vajzave qė janė futur nė arsimin profesional. Vetėm vitin e fundit kemi patur njė rritje tė mbi 20 % tė vajzave nė arsimin profesional", nėnvizoi Veliaj.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi