stampa | chiudi

Ekonomi

21/10/2014 18:26:04

ISIS prodhon $800 mln naftė

Kabineti amerikan vlerėson se ISIS kontrollon kapacitete prodhuese prej 350 mijė fuēi nė ditė

LONDĖR - Prodhimi i naftės nėn kontrollin e Shtetit Islamik (ISIS) vlerėsohet rreth 800 milionė dollarė nė vit, ose dy milion dollarė nė ditė, sipas llogaritjeve tė organizmit amerikan IHS. “ISIS-i mund tė gjenerojė tė ardhura tė konsiderueshme thjesht duke prodhuar njė pjesė tė vogėl tė sasive tė naftės tė territorit qė ata kontrollojnė dhe duke e shitur naftėn qė ata prodhojnė kontraband”, thekson IHS-ja nė njė komunikatė. Kabineti amerikan vlerėson se ISIS kontrollon kapacitete prodhuese prej 350 mijė fuēi nė ditė por prodhojnė vetėm 50 mijė deri nė 60 mijė fuēi nė ditė, qė mė pas e shesin kontrabandė me njė ēmim rreth 25 deri nė 60 dollar pėr fuēi, pra shumė mė pak sesa tarifat e tregut ndėrkombėtar, aktualisht nė tregjet botėrore njė fuēi shitet rreth 85 dollarė. “Nafta ushqen makinerinė e luftės sė ISIS-it, nė veēanti automjetet ushtarake qė janė jetėsore pėr lėvizjet e tyre dhe kapacitetet luftuese si dhe financon drejtpėrdrejtė aktivitetet e shumta tė grupit”, thekson organizmi.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi