stampa | chiudi

Ekonomi

16/10/2014 17:50:22

KE do tė mbrojė Greqinė me ēdo kusht

''Do tė mbėshtesim Greqinė pėr tė siguruar kredimarrėsit dhe tregjet financiare''


BRUKSEL - Komisioni Europian siguroi Greqinė pėr mbėshtetjen e tij dhe premtoi se do tė vazhdonte t’i jepte asistencė vendit me ēdo mėnyrė, ndėrkohė qė Athina ka pasur shumė trazira nė tregje duke rritur frikėn pėr njė rikthim tė krizės nė zonėn euro. "Pa asnjė hezitim, Europa do tė vazhdojė tė mbėshtesė Greqinė me ēdo mėnyrė pėr tė siguruar kushte tė favorshme financimi pėr shtetin grek dhe pėr tė lehtėsuar rikthimin e plotė nė tregje", konfirmoi sot zėdhėnėsi i Komisionit i ngarkuar me ēėshtjet ekonomike, Simon O’Connor. “Ne do tė punojmė pėr tė garantuar njė zhvillim tė qetė tė ndihmės europiane nė vend pas pėrfundimit tė programit tė ndėrmarrė. Do tė mbėshtesim Greqinė pėr tė siguruar kredimarrėsit dhe tregjet financiare”, shtoi zėdhėnėsi, ndėrkohė qė programi i dytė i asistencės pėr Greqinė pėrfundon nė fund tė vitit.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi