stampa | chiudi

Ekonomi

16/10/2014 12:44:23

SYRIZA po pengon ekonominė

Qeveria do tė rehabilitojė plotėsisht klimėn e stabilitetit dhe besimit qė nevojitet pėr Greqinė


ATHINĖ - Njė sulm tė fuqishėm ndaj SYRIZAs, qė e akuzoi se me qėndrimin e saj po minonte stabilitetin e vendit dhe po krijonte probleme nė rrugėn e daljes nga kriza, ka ndėrmarrė kryeministri grek, Antonis Samaras, duke folur nė mbledhjen e Kėshillit tė Ministrave. “Prej disa kohėsh, tregjet po vėnė nė dukje se Greqia po shkon shumė mirė, duke mbajtur si rezervė tė vetme, riskun politik. Domethėnė, pasigurinė lidhur me faktin nėse vendi do tė vazhdojė apo jo rrugėn e reformave. Ditėt e fundit qėndrimi i opozitės e pėrkeqėsoi kėtė imazh. Me njė minim tė drejtėpėrdrejtė tė stabilitetit. Dhe tregjet reaguan nė dėm tė vendit tonė”, theksoi kryeministri Samaras. Samaras akuzoi SYRIZA-n se synon pėrplasjen me partnerėt dhe madje nga njė pozitė dobėsie, ndėrsa u paraqit optimist se me finalizimin e testit tė rezistencės pėr bankat dhe zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes sė borxhit, vendi do tė futej nė periudhėn pas memorandumit.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi