stampa | chiudi

Ekonomi

16/10/2014 11:38:37

Merkel, respektoni rregullat e stabilitetit

Politikat e vendeve duhet tė jenė tė drejtuara tek reformat strukturore dhe pėr tė forcuar konkurencėn


BERLIN - Tė gjitha vendet anėtare tė BEsė duhet tė respektojnė rregullat e marėveshjes sė stabilitetit dhe tė rritjes ekonomike. Lajmi u dha nga kancelierja Angela Merkel sot nė mėngjes gjatė ndėrhyrjes qė bėri nė parlamentin gjerman. "Vetėm nė kėtė mėnyrė do tė rrisin besimin nė eurozone", shton. Sipas saj, politikat e vendeve duhet tė jenė tė drejtuara tek reformat strukturore dhe pėr tė forcuar konkurencėn nė unionin ekonomik dhe monetar. Prandaj duhet tė vazhdojmė me vendosmėri sforcot tona pėr njė rritje tė qėndrueshme, pėr financa publike solide dhe pėr krijimin e vendeve tė reja tė punės.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi