stampa | chiudi

Ekonomi

14/10/2014 13:37:57

BERZH €6 mln privatėve

Qė nga fillimi punėn e saj nė Shqipėri, BERZH ka investuar rreth 795 milion euro nė 66 projekte






TIRANE - Banka europiane pėr rindėrtim dhe zhvillim (BERZH) ka akorduar njė hua prej 6 milion euro Fondit Besa, nė mbėshtetje tė zhvillimit lokal tė sektorit privat. Nė njė njoftim pėr shtyp, BERZH bėn tė ditur se, e jep kontributin e saj pėr forcimin e sektorit financiar shqiptar, duke zgjeruar kredinė e parė sindikale nė vend. Financimi do tė mbėshtesė ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme, lokale. Financimi ėshtė njė transaksion historik, thuhet nė njoftim, pėr mė tepėr ėshtė kredia e parė e BERZH-it, nė sektorin financiar tė Shqipėrisė. Qė nga fillimi punėn e saj nė Shqipėri, BERZH ka investuar rreth 795 milion euro nė 66 projekte nė sektorė tė ndryshėm tė ekonomisė shqiptare.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi