stampa | chiudi

Ekonomi

14/10/2014 13:29:48

Rriten eksportet me 9.2 %

Sipas statistikave zyrtare tė Institutit tė Statistikave, INSTAT, gjatė 3-mujorit tė dytė u importuan 142 miliardė lekė mallra






TIRANĖ - Gjatė tremujorit tė dytė tė vitit 2014, u eksportuan 71 miliardė lekė mallra ose 9,2 % mė shumė se nė tė njėjtin tremujor tė vitit tė kaluar dhe 18,6 % mė shumė se tremujori i mėparshėm. Sipas statistikave zyrtare tė Institutit tė Statistikave, INSTAT, gjatė 3-mujorit tė dytė u importuan 142 miliardė lekė mallra, 10,7 % mė shumė se nė tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar dhe 21,7 % mė shumė se tremujori i mėparshėm. Pėrqindja e mbulimit tė eksporteve nga importet, ėshtė 49,7 %. Gjatė kėtij tremujori 30.9 % tė eksporteve dhe 11,6 % tė importeve i zuri grupi “tekstile dhe kėpucė”. Grupi “makineri, pajisje dhe pjesė kėmbimi” pėrfaqėson 17,5 % tė importeve, duke u rritur 19,1 % nė krahasim me tremujorin e mėparshėm. Partnerėt kryesorė tregtarė vazhduan tė jenė Italia dhe Greqia, me tė cilat ėshtė kryer respektivisht 28,4 % dhe 10,6 % e importeve si dhe 50,0 % dhe 3,3 % e eksporteve. Me vendet e Bashkimit Europian ėshtė kryer 75,5 % e eksporteve dhe 60,3 % e importeve. INSTAT publikoi buletinin statistikor pėr tremujorin e dytė tė kėtij viti.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi