stampa | chiudi

Ekonomi

13/10/2014 16:26:47

Malet drejt tregut, gati ndryshimet nė program

Komisioni i Ekonomisė miraton ndryshimet


TIRANE - Komisioni parlamentar i ekonomisė dhe financave miratoi tė hėnėn ndryshimet nė marrėveshjen e financimit tė programit Malet drejt tregut. Ndryshimi i marrėveshjes sė financimit tė programit ndėrmjet Shqipėrisė dhe Fondit Ndėrkombėtar pėr Zhvillimin e Agrikulturės synon miratimin e rishpėrndarjes sė fondeve dhe shtyrjen e afatit tė pėrfundimit tė programit dhe datės sė mbylljes sė huasė. Programi financohet nga Fondi Ndėrkombėtar pėr Zhvillimin e Agrikulturės (IFAD) me njė shumė kredie prej 5.86 milionė SDR-sh dhe njė grant 260 000 SDR-sh, nga qeveria shqiptare me njė shumė prej 2 milionė dollarėsh dhe pėrfituesit me njė shumė 6 milionė dollarė. Agjencia zbatuese e programit ėshtė Agjencia e Zhvillimit tė Zonave Malore (MADA). Objektivi i programit ėshtė rritja e tė ardhurave tė ekonomive shtėpiake tė varfra duke pėrmirėsuar mundėsitė e banorėve tė kėtyre zonave pėr tė marrė pjesė e punėsuar nė rrjetet rurale konkurruese dhe tregtare tė furnizimit nėpėrmjet aksesit nė tregje, ekspertizės teknike e financės, si rezultat edhe reduktimi i varfėrisė nė zonat rurale.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi