stampa | chiudi

Ekonomi

13/10/2014 11:55:38

Kina kalon parashikimet nė eksporte

Vlera e eksporteve arriti nė $213,7 miliardė nė Shtator


PEKIN - Eksportet kineze u rritėn 15,3 % nė Shtator, krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar, duke kaluar parashikimet dhe duke arritur rritjen mė tė madhe pėr 19 muajt e fundit, njoftoi sot qeveria kineze. "Vlera e eksporteve arriti nė $213,7 miliardė nė Shtator, ndėrkohė qė importet u rritėn shtatė pėr qind duke arritur nė 182,7 miliardė dollarė", sipas Administratės sė Pėrgjithshme tė Doganave. "Sipas tė dhėnave mė tė fundit, surplusi mujor tregtar arriti nė 31 miliardė dollarė, megjithatė mė pak nga 49,8 miliardė nė gusht, por mė shumė se dyfishi sesa shtatori i vitit 2013", shtoi ajo. "Gjatė nėntė muajve tė parė tė vitit rritja e pėrgjithshme e tregtisė ishte 3,3 pėr qind mė shumė, thėnė ndryshe 3,16 trilionė dollarė", shtoi ai.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi