stampa | chiudi

Ekonomi

06/10/2014 13:07:18

Greqi, diskutohet buxheti historik

Parlamenti do tė miratojė kėtė javė njė projekt buxhet pėr 2015tėn, nė kohėn kur Qeveria vazhdon tratativat me trojkėn


ATHINE - Fillon sot njė javė e rėndėsishme pėr qeverinė greke, gjatė sė cilės zv ministri i financave Christos Staikouras do tė prezantojė nė Parlament njė projekt bilanc pėr 2015tėn. Nė tė njėjtėn kohė vijojnė tratativat me trojkėn (BE, BQE dhe FMN).

Votėbesimi i parlamentit ėshtė themelor pėr punėn e qeverisė nė kėto momente. Ky bilanc, sipas burimeve qeveritare konstituon hapin e parė drejt daljes sė Greqisė nga memorandumi brenda fundit tė vitit 2014tė.

HermesNews ©2014

stampa | chiudi