stampa | chiudi

Ekonomi

03/10/2014 15:45:56

Askush nuk do tė abuzojė me jetimėt

Ministri Veliaj, fenomen i rėndė rastet e shfrytėzimit tė fėmijėve jetimė nga persona tė pėrfaqėsuar nė emra organizatash fantazėm


TIRANĖ - Statusin e jetimit, tė personave tė verbėr, apo me aftėsi tė kufizuara, e jep vetėm ligji, nėpėrmjet njė akti shkresor i cili lėshohet nga Shėrbimi Social Shtetėror. Ministri i Mirėqenies Sociale dhe Rinisė, Erion Veliaj, zgjodhi mbledhjen e Kėshillit Kombėtar pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Fėmijėve pėr t’u bėrė thirrje qytetarėve qė pėr ēdo kėrkesė t’u drejtohen vetėm zyrave tė shtetit. Veliaj i cilėsoi njė fenomen tė rėndė rastet e shfrytėzimit tė fėmijėve jetimė nga persona tė pėrfaqėsuar nė emra organizatash fantazėm, si dhe theksoi se strukturat shtetėrore do tė nxjerrin pėrpara pėrgjegjėsisė penale tė gjithė kėta persona pėr krimin e kryer. "Ēdo shoqatė qė vazhdon tė lėshojė vėrtetime me efekt pėrfitimin e shėrbimeve falas ėshtė duke shkelur ligjin dhe do tė pėrballet me pasojat e kėsaj vepre", deklaroi Veliaj.

HermesNews ©2014

stampa | chiudi