stampa | chiudi

Ekonomi

03/10/2014 15:37:11

KE miraton blerjet e facebookut

WhatsApp numėron rreth 600 milionė pėrdorues ndėrkohė qė Facebook, rrjeti i parė social nė botė, numėron rreth 1,3 miliardė anėtarė aktiv


BRUKSEL - Komisioni Europian i hapi sot dritėn e gjelbėr, pa kushte, blerjes pėr 19 miliardė dollarė tė shėrbimit tė mesazheve pėr smartfonėt ”WhatsApp” nga gjiganti amerikan Facebook. "Studimi i komisionit, mbrojtės i konkurencės nė Europė, ka treguar se entiteti i unifikuar do tė vazhdojė tė pėrballet me njė konkurencė tė mjaftueshme", sipas njė komunikate tė publikuar nga Brukseli. "Edhe pse ”Facebook Messenger” dhe ”WhatsApp” janė dy aplikacionet mė popullore, pjesa mė e madhe e njerėzve nuk pėrdorin njė aplikim tė vetėm komunikimi, por disa", theksoi nė njė komunikatė komisioneri europian i ngrarkuar me Konkurencėn, Joaquin Almunia. "Ne kemi shqyrtuar kėtė projekt tė blerjes me shumė kujdes dhe arritėm nė pėrfundimin qė nuk do tė ndėrhynte nė lojėn e konkurencės tė kėtij tregu dinamik dhe nė zgjerim tė plotė", vijon. Operacioni mori miratimin nga autoritetet amerikane tė konkurencės nė muajin prill. WhatsApp numėron rreth 600 milionė pėrdorues ndėrkohė qė Facebook, rrjeti i parė social nė botė, numėron rreth 1,3 miliardė anėtarė aktiv, rreth 300 milionė prej tė cilėve pėrdorin aplikacionin Facebook Messenger.

HermesNews ©2014

stampa | chiudi