stampa | chiudi

Ekonomi

30/09/2014 14:57:00

''Huawei'' investon nė Francė

Ren, qė takoi dje kryeministrin Manuel Valls nė Paris, i paraqiti planin e tij, qė parashikon ngritjen e katėr qendrave tė kėrkimit dhe zhvillimit


PEKIN - Ren Zhengfei, themelues dhe president i gjigantit kinez tė telekomunikacionit “Huawei”, paraqiti njė plan investimi prej njė miliardė euro e gjysmė nė pesė vite nė Francė, duke parashikuar punėsimin e 650 personave, sipas njė komunikate tė kompnisė. Ren, qė takoi dje kryeministrin Manuel Valls nė Paris, i paraqiti planin e tij, qė parashikon ngritjen e katėr qendrave tė kėrkimit dhe zhvillimit, si dhe njė intensifikim tė partneritetit me kompanitė franceze tė teknologjive tė larta, njoftoi “Huawei” nė njė komunikatė tė punlikuar sot. Sipas tė pėrditshmes franceze ekonomike “Les Echos”, plani i “Huawei”-it, i pėrpunuar nga AFII-ja (Agjencia Franceze e Investimeve Ndėrkombėtare), ndahet nė dy faza, njėri ka tė bėjė me blerjet e filialit francez (rreth 472 milionė euro), tjetri me ato tė vetė grupit (pak mė shumė se njė miliardė euro).

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi