stampa | chiudi

Ekonomi

27/09/2014 16:28:56

Sa lekė u morėn nga tė ardhurat personale ?

Nga 1 janar 2014, tatimi mbi tė ardhurat personale nga punėsimi u ul pėr rreth 97 % tė totalit tė tė punėsurave nė tė gjithė vendin


TIRANE - Tė ardhurat nga tatimi mbi tė ardhurat personale arritėn nė 18.3 miliardė lekė pėr periudhėn janar-gusht, ose -5.9 pėr qind mė pak se periudha e njė viti mė parė dhe me realizim tė planit pėr vitin 2014 nė masėn 98.23 pėr qind. Sipas statistikave zyrtare tė ministrisė sė financave, ecuria e mirė e kėsaj takse bazohet nė faktin se nė kėtė zė pėrfshihen disa taksa, ku mė e rėndėsishmja dhe mė me peshė nė totalin e kėsaj takse ėshtė tatimi mbi tė ardhurat personale nga punėsimi. Nga 1 janar 2014, tatimi mbi tė ardhurat personale nga punėsimi u ul pėr rreth 97 % tė totalit tė tė punėsurave nė tė gjithė vendin, politikė kjo e cila solli njė kosto negative nė tė ardhurat nga kjo taksė, tė vlerėsuara me minus 1.5 miliardė lekė (tatimi mbi tė ardhurat personale nga punėsimi). Pėrgjatė 8 muajve tė parė tė vitit 2014 vėrehet se pavarėsisht nga negativiteti nė tė ardhura tė kėsaj takse, nė sajė tė mirėadministrimit tatimor, tė gjithė zėrat e tjerė tė tatimit mbi tė ardhurat personale kanė pasur njė trend rritės nė krahasim me 8-mujorin 2013, tė tilla si, tatimi mbi dividentin dhe aksionet ėshtė rritur me 20 %; tė ardhurat nga tatimet nė burim janė rritur me 14%; tė ardhurat nga shitja e pasurisė sė paluajtshme janė rritur me 74 %, ndėrsa tatimi mbi interesat ėshtė ulur me rreth 17 % nė krahasim me tė dhėnat e vitit tė kaluar, si rezultat kjo edhe i rėnies sė normave tė interesit.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi