stampa | chiudi

Ekonomi

24/09/2014 19:00:29

Ndryshon ligji pėr shoqeritė tregtare

Risi tjetėr e tij ėshtė se ai pėrafron mė tej ndarjen e kompetencave midis organeve tė shoqėrisė, tė drejtat e pėrfaqėsimit, tė pėrfaqėsuesve ligjorė dhe mbrojtjen e palėve tė treta


TIRANĖ - Komisioni parlamentar i ekonomisė miratoi tė mėrkurėn disa shtesa dhe ndryshime nė ligjin “Pėr tregtarėt dhe shoqėritė tregtare”. Drejtori i Mbėshtetjes sė Sipėrmarrjes nė Ministrinė e Ekonomisė dhe Sipėrmarrjes, Bashkim Sykja, prezantoi disa nga risitė e kėtij projektligji. Sipas tij disa momente qė merr nė konsideratė ky ligj, janė pavlefshmėria e themelit tė shoqėrive tregtare pėr pasojat e pavlefshmėrisė, sidomos pėr palėt e treta nė mirėbesim. Risi tjetėr e tij ėshtė se ai pėrafron mė tej ndarjen e kompetencave midis organeve tė shoqėrisė, tė drejtat e pėrfaqėsimit, tė pėrfaqėsuesve ligjorė dhe mbrojtjen e palėve tė treta, tė cilat nė mirėbesim, kanė lidhur dhe marrėdhėnie me shoqėrinė. Element tjetėr i ri ne ligj synon te ndaje personalitetin juridik tė shoqėrisė nga personaliteti i ortakėve apo i aksionarėve, spjegoi Sykja. Pėr pr/ligjin u propozuan disa amendime nga anėtarėt e komisionit, i cili mė pas miratoi nė tėrėsi dhe ndryshimet nė ligj. Kjo nismė u miratua sot dhe nga komisioni i Ligjeve. Komisioni i Ekonomisė zhvilloi sot edhe njė takim me pėrfaqėsues tė Bankės Botėrore pėr mbledhjen e analizave sistematike nga Kuvendi, nė kuadėr tė strategjisė 4 vjeēare tė Bankės Botėrore pėr vendin tonė.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi