stampa | chiudi

Ekonomi

23/09/2014 14:48:03

Ulet ēmimi i naftės

E njėjta situatė u vu re dhe njė vit mė parė, faji ju vesh si ''qyrk'' situatės monopoli nė tregun e shumicės dhe pakicės


TIRANE - Nafta nė tregun vendas vijon tė shitet prej shumė muajsh me 188 Lek/litėr, pa reflektuar cmimin nė rėnie tė naftės nė Bursė, ku njė fuēi naftė po shitet me 92 usd dhe pėr pasojė, edhe ēmimi i kėrburanteve. Nė tregun ndėrkombėtar ēmimi i naftės ka rėnė me 10 usd/fuēi qė nga muaji gusht, Shqipėria vijon tė mbajė njė nivel ēmimi mė tė lartė nga gjithė vendet nė Ballkan. E njėjta situatė u vu re dhe njė vit mė parė, faji ju vesh si “qyrk” situatės monopoli nė tregun e shumicės dhe pakicės, ndėrsa Autoriteti i Konkurrencės nuk mori masat e duhura. Sivjet justifikimi po lidhet me taksimin e vazhdueshėm tė hidrokarbureve, me qėllim rritjen e cilėsisė, ēka gjithsesi, si “nėn rrogoz” po mbėshtet pėrsėri grosistėt nė treg, ndėrsa taksimi sistematik po kompromenton raportin cilėsi-cmim.
Nė revistėn “Fuel prices Europe” ku jepen ēmimet e naftės nė gjithė vendet e Europės dhe disa vende nė botė, vėrehet se Bosnja, Kosova Maqedonia dhe Mali i Zi kanė nivel ēmimi mė tė ulėt se 1.2 euro. Pėr vitin 2013 sipas tatimeve, kompania e karburanteve, “Kastrati” u rendit si operatori kryesor nė tregtimin e karburanteve, me njė xhiro vjetore 457 milionė euro, ndėrsa kompania “Europetrol Durrės Albania” njė xhiro prej 161.2 milionė euro, duke u rreshtuar nė listėn me 10 kompanitė mė tė pasura nė Shqipėri.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi