stampa | chiudi

Ekonomi

22/09/2014 15:22:35

Sytė nga dritat e autostradave

Me futjen nė pėrdorim tė njė teknologjie tė re edhe pėr Europėn, synohet t’i jepet zgjidhje pėrfundimtare disa problematikave


TIRANĖ - Kryeministri Edi Rama ishte i pranishėm sot nė testimin e vendosjes pėr herė tė parė nė vendin tonė tė njė teknologjie tė re pėr ndriēimin, gjatė inspektimit tė rikonstruksionit tė rrugės Prush-Gropaj tė komunės Vaqarr nė Tiranė, investim i Fondit Shqiptar tė Zhvillimit. Pasi u njoh nga afėr me avantazhet e sistemit tė ri, Kryeministri Rama, duke vlerėsuar projektin theksoi se “me futjen nė pėrdorim tė njė teknologjie tė re edhe pėr Europėn, synohet t’i jepet zgjidhje pėrfundimtare disa problematikave dhe njėherėsh, e shndėrron Shqipėrinė nė njė model nė kėtė drejtim”. “E para, kjo ėshtė energji e gjelbėr e plotė qė futet. E dyta, do na zgjidhė problemin e tmerrshėm tė vandalizmit dhe tė vjedhjes sė vazhdueshme tė kabllove nėpėr rrugė. E treta, kjo na zgjidh problemin e shpenzimeve tė pushtetit vendor, qė praktikisht i ka tė detyrueshme dhe qė, nga ana tjetėr, ėshtė njė akumulim i madh borxhesh nė raport me kompaninė e shpėrndarjes, sepse nuk paguajnė. Nuk paguajnė pėr pamundėsi kryesisht. Sidomos komunat e kanė tė pamundur qė tė paguajnė shpenzimet”, nėnvizoi Rama. “U bė qesharake. Gjithandej errėsirė nėpėr autostrada, gjithė ato investime”, tha kryeministri. Kryeministri Rama theksoi gjtihashtu se prodhimi vendas pėrbėn pėrparėsi, pėr shkak tė kostos mė tė ulėt dhe mundėsisė sė mirėmbajtjes sė tij.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi