stampa | chiudi

Analiza

17/09/2014 16:03:12

Ja si bėhen skllevėrit

Tė paktėn 28 pėr qind e punonjėsve nė uzinat e elektronikės, nė veēanti punonjės imigrantė qė vijnė nga zona tė varfėra tė kėtij rajoni nė juglindje tė Azisė, kanė hyrė nė njė spirale skllavėrie


KUALA LUMPUR - Rreth njė e treta e 350 mijė punonjėsve tė industrisė elektronike nė Malajzi, furnizues i markave gjigante, punojnė nė kushte pranė skllavėrimit modern, raportoi njė studim i publikuar sot.

Tė paktėn 28 pėr qind e punonjėsve nė uzinat e elektronikės, nė veēanti punonjės imigrantė qė vijnė nga zona tė varfėra tė kėtij rajoni nė juglindje tė Azisė, kanė hyrė nė njė spirale skllavėrie dhe janė tė tė paaftė tė rimbursojnė borxhet e marra tek rekrutuesit e tyre, tregohet nė kėtė studim tė realizuar nga OJQ-ja ameikane “E Vėrteta”, e specializuar nė mbrojtjen e tė drejtave tė punonjėsve.

“Raste tė shumta pune tė detyruar u zbuluan nė rajonet kryesore, nė sektorin elektronik, mes punonjėsve tė huaj, si meshkuj dhe femra”, tregon studimi i bazuar nė intervista tė zhvilluara me mė shumė se 500 persona.

“Ky rezultat tregon se puna e detyruar ėshtė e pėrhapur nė industrinė elektronike nė Malajzi, dhe se nuk bėhėhet fjalė pėr raste tė izoluara”, thekson studimi i OJQ-sė, e financuar nga qveria amerikane, qė ndalon importimin e mallrave tė prodhuara nga punonjės tė detyruar.

Uzina malajziane tė elektronikės janė furnizues tė rėndėsishėm pėr firmat ndėrkombėtare si “Apple”, “Samsung” dhe “Sony”.

Suksesi i sektorit elektronik nė kėtė vend relizohet pjesėrisht nė kuriz tė punonjėsve tė varfėr dhe pa mbėshtetje qė vijė nga vende si Indonezia, Nepali, India, Vietnami, Bangladeshi dhe Birmania, sipas tė njėjtit burim.

Njė shfrtėzim i tillė i fuqisė punonjėse vjen fillimisht nga pagesat shumė tė larta qė kėrkohen nga rekrutuesit ndaj kėtyre personave tė detyruar tė hyjnė nė borxhe pėr tė paguar kėto shuma.

Pėr mė tepėr, 94 pėr qind e punonjėsve imigrantė tė pyetur deklarua se pasaportat e tyre ishin konfiskuar, 71 pėr qind e tyre pohojnė se e kanė tė pamundur t’i rimarin, ndėrsa 38 pėr qind e punonjėsve imigrantė tregojnė se janė tė detyruar tė flenė nė dhoma tė vogla ku ngjeshen mė shumė se tetė persona.

“Fakti qė nuk na kthejnė pasaportat tregon as mė shumė as mė pak qė bėhet fjalė pėr skllavėrim modern”, deklaron njė birman i cituar nė kėtė studim.

Asnjė zėdhėnės i qeverisė malajziane as pėrgjegjės tė shoqatave tė fabrikuesėve kryesorė elektronikė nė kėtė vend nuk ishin tė diponueshėm tė reagonin.

Malajzia, nė vend me 28 milionė banorė, ėshtė relativisht mė e zhvilluar nė raport me fqinjėt e saj, por shpesh e kritikuar nga OJQ-tė qė mbrojnė tė drejtat e punonjėsve pėr trajtimin jo tė pėrshtatshėm qė kryeht ndaj punonjėsve imigrantė, tė cilėt janė rreth katėr milionė.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi