stampa | chiudi

Ekonomi

17/09/2014 15:41:29

Mblodhėm mė tepėr taksa

Kemi 2 miliard lekė ose 2 milionė dollarė qė janė pėrtej objektivit ambicioz tė vendosur bashkė me FMN-nė, qė na japin mundėsinė qė kėtė vit tė fillojmė me uljen e defiēitit dhe borxhit publik


TIRANĖ - Kryeministri Edi Rama deklaroi tė mėrkurėn, gjatė njė konference pėr shtyp, se “pėr herė tė parė pas 5 vitesh kemi njė rishikim buxheti me rritje”. Duke folur para mediave, Kryeministri Rama renditi tė gjithė sektorėt ku do tė rialokohen fondet, pas rishikimit tė buxhetit. “Kemi 2 miliard lekė ose 2 milionė dollarė qė janė pėrtej objektivit ambicioz tė vendosur bashkė me FMN-nė, qė na japin mundėsinė qė kėtė vit tė fillojmė me uljen e defiēitit dhe borxhit publik, edhe pse objektivi i vendosur bashkarisht me FMN-nė ishte qė ulja e defiēitit dhe e borxhit tė fillonte vitin e ardhshėm”, tha Rama. Sipas tij, “ėshtė hera e parė pas 5 vitesh qė rishikimi i buxhetit nga qeveria bėhet me rritje dhe jo me rėnie”. “Kjo do tė thotė se kemi pasur fatkeqėsinė qė pėr 5 vite rresht tė kishim njė qeveri qė bėnte parashikime pėrtej mundėsive, duke shfrytėzuar paratė e parashikuara, por qė nuk i kishte, pėr tam-tame propagandistike, dhe pastaj rikthehej nė parlament nė fund tė vitit pėr ta rishikuar buxhetin me humbje.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi