stampa | chiudi

Ekonomi

15/09/2014 16:41:12

Nga 2015 operatorė tė rinj

Referuar ofertave tė paraqitura kėtė tė hėnė, Shqipėria do tė ketė edhe njė operator tė katėrt tė shėrbimeve 3G


TIRANE - Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka hapur sot ofertat lidhur me tenderin tenderin publik tė shpallur nė 23 korrik me objekt: “Dhėnia e tė drejtave tė pėrdorimit nė brezin e frekuencave 1965 – 1980 MHz ēiftuar me 2155- 2170 MHz dhe 5 MHz spektėr i paēiftuar 1915 – 1920 MHz”. Referuar ofertave tė paraqitura kėtė tė hėnė, Shqipėria do tė ketė edhe njė operator tė katėrt tė shėrbimeve 3G. Nė hapjen e ofertave qė u bė sot nga AKEP, “Plus” ofroi rreth 2.97 milionė euro pėr dy nga katėr brezat nė garė. Pėr brezin e tretė tė lirė “Vodafone Albania” ofroi 1.552 milionė euro, ndėrsa “AMC” 1.55 milionė euro. Ndėrsa pėr brezin e fundit, qė kishte njė gjerėsi shumė tė kufizuar tė spektrit, nuk pati oferta. Sipas vlerės sė ofertave, pritet qė “Plus” tė marrė tė drejtė pėrdorimi nė frekuenca qė mundėsojnė shėrbime 3G, ndėrsa edhe “Vodafone Albania” do tė marrė njė frekuencė shtesė. Komisioni i Vlerėsimit tė Ofertave pritet tė bėjė renditjen zyrtare nė fund tė kėsaj jave, ndėrsa fituesit do tė shpallen me vendim tė Bordit Drejtues tė AKEP. Nėse procesi i vlerėsimit tė ofertave nuk do tė ketė ankimime, ofrimi i shėrbimeve nė brezat e rinj pritet tė nisė nė fillim tė vitit tė ardhshėm. Deri tani, shėrbimet 3G ofrohen nga tre operatorė dhe sipas tė dhėnave mė tė fundit tė AKEP pėrdoren nga 1.2 milionė shqiptarė. Nga tre licencat e para, shteti ka arkėtuar gjithsej rreth 52 milionė euro.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi