stampa | chiudi

Ekonomi

12/09/2014 16:36:05

Ēdo gjė brenda normave tė BEsė

Cilėsia e miellit ėshtė nė normat e BE-sė nė tė gjthė pėrbėrėsit e tij


TIRANĖ - Autoriteti Kombėtar i Ushqimit (AKU) siguroi sot se cilėsia e miellit qė pėrdoret nė vend ėshtė nė normat e Bashkimit Europian, nė tė gjthė pėrbėrėsĒdo gjė brenda normave tė BEsėqipėri, pėr tė garantuar sigurinė dhe cilėsinė ushqimore. Drejtori i Pėrgjithshėm i AKU-sė, Afrim Bakaj tha se cilėsia e miellit ėshtė nė normat e BE-sė nė tė gjthė pėrbėrėsit e tij, si nė pėrqindjen e proteinės (12%) dhe nė sasinė e glutenit, hireve dhe pėrbėrėsve tė tjerė tė bukės. Importuesit e miellit siguruan se mielli qė vjen nė Shqipėri ėshtė i garantuar me standardet e BE-sė, pasi kalon nė shumė etapa ēertifikimi, duke nisur nga vendi i origjinės, pėr tė vazhduar nė kontrollet e rrepta qė bėhen nga AKU. Pėr tė garantuar cilėsinė e miellit operatorėt e biznesit kanė ngritur edhe laboratorėt e tyre privatė, ku analizojnė tė gjithė pėrbėrėt e produkteve qė importojnė. Drejtori i AKU-sė, tha se do tė jetė nė qendėr tė vėmendjes i gjithė sistemi i gjurmueshmėrisė pėr grurin dhe miellin, nga vendi i origjinės, pikat kufitare nga importohet e deri nė furrat e bukės. Pėr tė garantuar sigurinė ushqimore, AKU vetėm gjatė dy muajve tė fundit, ka marrė 280 kampionė mielli, nga tė cilat, vetėm gjashtė kanė rezultuar me probleme hiri dhe gluteni, ndėrsa ndaj subjekteve janė marrė masa.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi