stampa | chiudi

Ekonomi

03/09/2014 08:10:01

Projekte rehabilituese nė Elbasan

Nė qytet do tė rindėrtohen rreth 50 mijė m2 rrugė me fincnaim tė fondit pėr zhvillimin e rajoneveELBASAN - Qeveria, nė partneritet me Bashkinė, ka nisur projektin pėr rilindjen urbane tė qytetit tė Elbasanit. Me financim tė Fondit tė Zhvillimit tė Rajoneve, me vlerė 5.5 milionė lekė, kanė nisur 8 ndėrhyrje infrastrukturore si rikonstruksion rrugėsh, ripėrtėritja e fasadave tė pallateve dhe ndriēim.Kryeministri Edi Rama, inspektoi dje punimet nė 8 ndėrhyrje rehabilituese. Plani i investimeve nė qytetin tė Elbasanit ėshtė pjesė e programit kombėtar pėr ripėrtėritjen urbane tė qyteteve tė vendit. Qeveria dha pėr herė tė parė nga fondi i zhvillimit tė rajoneve njė financim qė nuk ishte dhėnė asnjėherė nė mbėshtetje tė kėtyre qendrave. "Jam shumė i impresionuar nga shpejtėsia e punės, cilėsia e punės dhe nga fakti qė ndėrkohė qė Kombėtarja rrezikonte tė mbetej jetime dhe tė trokiste nė rrugėt e Europės". Nė qytet do tė rindėrtohen rreth 50 mijė m2 rrugė, 25 mijė m2 trotuare, 70 mijė m2 fasada godinash, 2 mijė m2 gjelbėrim.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi