stampa | chiudi

Ekonomi

23/08/2014 12:41:35

Punė apo arsim tė lartė ?

Veliaj viziton shkollėn e e mesme industriale Pavarėsia, nė funksionon qė prej 42 vitesh

VLORĖ - Ministri i mirėqenies sociale dhe rinisė, Erion Veliaj, u kėrkon prindėrve qė janė duke menduar shkollimin e pėrshtatshėm tė fėmijėve tė tyre, qė t’i hedhin sytė nga arsimi profesional. Ata kanė mundėsi tė zgjedhin dhe tė bėjnė dallimin midis njė diplome dhe njė arsim qė ofron punėsim tė sigurtė. Kėto deklarata Veliaj i bėri gjatė vizitės sė tij nė shkollėn e mesme Industriale Pavarėsia, nė Vlorė, pjesė e turit promovues qė ai po zhvillon nėpėr tė gjitha shkollat profesionale tė Shqipėrisė. Statistikat nė Shqipėri, tregojnė se kush ka arsim profesional ėshtė mė i punėsueshėm dhe mė i punėsuar se sa njė kategori tjetėr qė ka ndjekur gjimnazin e pėrgjithshėm.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi