stampa | chiudi

Ekonomi

19/08/2014 16:13:16

Biznesi thotė tė tijėn pėr TVSHnė

Jakaj: ''Njė ndėr ligjet qė pretendojmė tė ndryshojmė me partneritet me qeverinė ėshtė ligji i TVSH-sė dhe heqja e skemės sė TVSH sė pėr aktivitetet qė kėrkojnė rimbursim''


TIRANE - Kreu i dhomės, Nikolin Jaka tha se biznesi do tė propozojė ndryshime pėr tė gjitha ligjet e miratuara. "Njė ndėr ligjet qė pretendojmė tė ndryshojmė me partneritet me qeverinė ėshtė ligji i TVSH-sė dhe heqja e skemės sė TVSH sė pėr aktivitetet qė kėrkojnė rimbursim. Nuk duhet tė kemi TVSH kur ajo rimbursohet pėrmes procedurave ligjore”, tha Jaka. Njė tjetėr propozim ka tė bėjė me aplikimin e tatim-fitimit, qė duhet tė jetė jo mė shumė se 10% pėr bizneset deri nė 8 milionė lekė, ndėrsa kėrkohen edhe lehtėsi tė tjera fiskale pėr sektorin e agro-biznesit dhe turizmit. Jaka kėrkoi qė Drejtoria e Apelimeve dhe Avokati i Tatim-Ppaguesve nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, tė kalojė nė varėsi tė drejtpėrdrejtė tė Ministrisė sė Financave.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi