stampa | chiudi

Ekonomi

19/08/2014 15:37:06

Mė thjesht pėr tė blerė bono

Pjesėmarrėsit nuk do tė kenė nevojė tė mbajnė depozita nė cash nė Bankėn e Shqipėrisė, por pėr kėtė qėllim do tė pėrdorin llogaritė qė kanė nė bankat tregtare


TIRANE - Nė fund tė kėtij viti, pjesėmarrja nė ankandet e bonove dhe obligacioneve do tė jetė mė e thjeshtė. Pjesėmarrėsit nuk do tė kenė nevojė tė mbajnė depozita nė cash nė Bankėn e Shqipėrisė, por pėr kėtė qėllim do tė pėrdorin llogaritė qė kanė nė bankat tregtare. Pjesėmarrja nė ankande do tė bėhet pėrmes llogarive bankare, falė njė sistemi elektronik qė po ngrihet nė zbatim tė njė projekti tė pėrbashkėt mes bankave dhe Bankės sė Shqipėrisė. Individėt dhe subjektet do tė mbajnė nė Bankėn Qendrore vetėm llogarinė e titujve, ndėrsa tė gjitha veprimet cash do tė kryhen pėrmes bankave. Sistemi i ri pritet tė nisė nė muajin dhjetor, duke ua bėrė individėve mė tė lehtė aksesin nė njė nga instrumentet kryesorė tė investimit financiar. Nė fund tė qershorit 2014, individėt zotėronin rreth 12% tė stokut tė borxhit tė brendshėm publik.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi