stampa | chiudi

Ekonomi

14/08/2014 12:44:37

Norma historike tė huamarrjes

Produkti i Brendshėm Bruto ka rėnė nė 0,2 pėr qind nė Gjermani nė tremujorin e dytė ndėrkohė qė Franca nuk shkon mė mirė


PARIS - Normat e huamarrjes tė Gjermanisė dhe Francės kapėn nivelin mė tė ulėt historik sot nė mėngjes, borxhi i kėtyre vendeve shėrben si vlerė strehuese pėr investitorėt pas shifrave zhgėnjyese nė rritje ekonomike.

Pak ēaste pas hapjes sė tregjeve tė aksineve, rendimenti i tyre nė 10 vite pėr Gjermani ka rėnė nė 1,020 pėr qind dhe ai pėr Francėn nė 1,412 pėr qind.

Si gjithnjė nė rastet kur ka lajme tė kqija ekonomike, investitorėt pėrpiqen tė marrin sa mė pak rreziqe tė jetė e mundur dhe kthehen drejt borxheve tė zonave mė tė sigurta tė eurozonės.

Pėr paradoks ata blejnė borxhe nga vende si Franca dhe Gjermania qė konsiderohen si tė sigurta, ndėrkohė qė vetė vendi ka vėshtirėsi tė plotėsojė objektovat e veta mbi deficitin buxhetor, qė ėshtė nė qendėr tė vėmendjes tė tregjeve botėrore.

Produkti i Brendshėm Bruto ka rėnė nė 0,2 pėr qind nė Gjermani nė tremujorin e dytė ndėrkohė qė Franca nuk shkon mė mirė, shifra zhgėnjyese pėra nga pritshmėritė ekonomike.

Por borxhet gjermane dhe franceze vazhdojnė tė jenė mė tė kėrkuarat kohėt e fundit pasi konteksti gjeopolitik i nxit tregjet nė kujdesin mė tė lartė./

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi