stampa | chiudi

Ekonomi

08/08/2014 12:47:11

Paketa fiskale nė dorė tė bizneseve

Drafti i prezantuar nga Ministria e Bujqėsisė ndryshon legjislacionin fiskal dhe tatimor me tė cilat trajtohen bizneset bujqėsore


TIRANE - Ministria e financave u ka dėrguar njė letėr grupeve tė interesit pėr sugjerime mbi paketėn fiskale e hartuar pėr nxitjen e sektorit bujqėsor. Afati pėr tė kthyer pėrgjigje nė radhėt e bizneseve qė operojnė nė bujqėsi dhe tė shoqatava tė ndryshme, ėshtė 20 Gushti.

Nė muajin Qershor, Ministria e Bujqėsisė prezantoi paketėn pėr sektorin bujqėsor, pėr tė rritur prodhimin dhe tė ardhurat nė dhjetra miliona euro. Drafti synon tė bėjė ndryshime nė legjislacionin fiskal dhe tatimor me tė cilat trajtohen bizneset bujqėsore.

Drafti parashikon pėrjashtimin nga TVSH-ja pėr subjektet mbi 50 % eksportuese, tė lehtėsojė importin e kafshėve pėr mbarėshtim dhe tė barazojė importimin e makinerive para ligjit si pėr individė dhe pėr biznese, pasi ndodh qė individėt nuk paguajnė TVSH dhe grositėt paguajnė.

Paketa e masave pėrmban rimbursimin e taksave doganore apo akcizės pėr mallrat e importuara qė kanė shėrbyer si lėndė e parė pėr produktet e eksportit dhe kalimin nga 2% nė 0%, tė taksave pėr importin e produkteve qė shėrbejnė si lėndė tė para pėr industrinė apo blegtorinė.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi