stampa | chiudi

Ekonomi

30/07/2014 12:10:57

Inaugurohet rruga e ''Pezės''

Peleshi, nga reforma territoriale pėrfitojmė 60 milionė dollarė nė vit


TIRANE - Inaugurohet rruga e re qė lidh Pezėn e madhe dhe Pezėn e vogėl. Ky investim i realizuar nga Fondi Shqiptar pėr Zhvillim, shoqėruar dhe nga shtrimi i linjės sė re tė ujėsjellėsit, lidh 6000 banorė tė Komunės Pezė me rrugėn nacionale, por sjell edhe njė vlerė tė shtuar ekonomike duke krijuar mundėsi pėr tė shfrytėzuar potencialin turistik e bujqėsor tė zonės. Tė pranishėm nė inaugurim Zv.kryeministri Niko Peleshi, Ministri i shtetit pėr ēėshtjet vendore Bledi Cuēi dhe deputeti Artan Gaēi. Duke e quajtur reformėn administrativo territoriale tė vonuar dhe njė korrigjim historik, Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Shtetit pėr Cėshtjet Vendore diskutuan edhe nė lidhje me pėrfitimet e drejtėpėrdrejta financiare qė do tė ketė vendi qė arrijnė deri nė 60 milionė dollarė nė vit.


HermesNews - ©2014

stampa | chiudi