stampa | chiudi

Ekonomi

29/07/2014 19:55:41

Defiēiti tregtar u rrit 27,5 %

Nė muajin qershor 2014 eksporti i mallrave arriti vlerėn 22 miliard lekė, duke u rritur me 8,2 % nė krahasim me qershor 2013






TIRANE - Defiēiti tregtar nė muajin qershor llogaritet 26 miliard lekė, duke shėnuar njė rritje me 27,5 % krahasuar me qershorin e 2013, bėhet e ditur nė raportin e tregtisė sė jashtme tė publikuar sot nga Insituti i Statistikave. Sipas INSTAT-it, nė muajin qershor 2014 eksporti i mallrave arriti vlerėn 22 miliard lekė, duke u rritur me 8,2 % nė krahasim me qershor 2013 dhe ulur 11,3 % nė krahasim me maj 2014. Rritje mė tė madhe vjetore ka patur nė eksportet e grupeve “tekstile dhe kėpucė” me 24,1 %, “materiale ndėrtimi dhe metale” me 23,9 % dhe “produkte kimike dhe plastike” me 14,1 %. Ulje mė tė madhe vjetore pati eksporti i grupit “makineri, pajisje dhe pjesė kėmbimi” me 23,7 %. Nė muajin qershor 2014 importi i mallrave arriti vlerėn 49 miliard lekė, duke u rritur me 17,9 % nė krahasim me qershor 2013 dhe 1,4 % nė krahasim me maj 2014. Rritje mė tė madhe vjetore ka patur nė importet e grupeve “prodhime druri dhe letre” me 35,2 %, “lėkurė dhe artikuj prej tyre” me 31,8 %, “produkte kimike dhe plastike” me 24,6 % dhe “makineri, pajisje dhe pjesė kėmbimi” me 18,9 %. Defiēiti tregtar i kėtij muaji ėshtė 26 miliard lekė, duke shėnuar njė rritje me 27,5 % krahasuar me qershor 2013 dhe 15,5 % nė krahasim me maj 2014. Shkėmbimet tregtare me vendet e BE zėnė 65,4 % tė gjithė tregtisė. Partnerėt kryesorė tregtarė janė Italia (36,1 %), Greqia (7,2 %), Turqia (6,5 %) dhe Kina (5,1 %).

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi