stampa | chiudi

Ekonomi

25/07/2014 16:20:17

Formacion pėr bimėt medicinale

Mbledhja dhe tregtimi i bimėve medicinale aktivizon njė numėr tė konsiderueshėm tė komunitetit Rom dhe Egjiptian nė vendin tonė


TIRANE -Programi i kombeve tė bashkuara mbėshtetje pėr pėrfshirjen sociale tė komuniteteve rome dhe egjiptiane (SSIREC) po mbėshtet komunitetin rom dhe egjiptian pėrmes programit pėr kultivimin e sherebelės i cili do tė zbatohet nė 4 komuna nė vendin tone nė Bucimas Pogradec, nė Otllak Berat dhe Novoselė e Shushicė tė Vlorės. Projekti synon tė mbėshtesė 60 familjet e para, ato qė kanė tė ardhura tė pakta ekonomike dhe kryesisht gratė, tė cilave do t’u ofrojė fidanėt e sherebelės. Nė bashkėpunim me Institutin e Bimėve Medicinale projekti financon blerjen e fidanėve dhe ofron kurse trajnimi dhe asistencė pėrmes ekspertėve tė fushės pėr kultivimin dhe shėrbimet pėr kulturėn e sherebelės. Specialistėt asistojnė fermerėt deri nė momenetin e korrjes sė bimės dhe i trajnojnė pėr mėnyrat e tharjes sė sherebelės si dhe do t’u krijojė kushtet optimale pėr tregtimin e saj. Projekti synon integrimin e komunitetit rom dhe egjiptian nė jetėn social-ekonomike tė vendit nė bashkėpunim me autoritetet qėndrore dhe vendore.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi