stampa | chiudi

Ekonomi

25/07/2014 14:57:16

Rritet tregtia me kinen

Eksportet u rritėn nė 15,9 pėr qind, respektivisht 941 miliardė dollarė dhe importet u rritėn me 13,6 pėr qind ose 143,5 miliardė dollarė


PEKIN - Nga janari deri nė maj, shėrbimet tregtare nė Kinė kanė pėsuar rritje tė ndjeshme. Vlera e importeve dhe eksporteve arriti nė 237,6 miliard dollarė, thėnė ndryshe 14,5 pėr qind mė shumė se njė vit mė parė.

Sipas statistikave tė lėshuara nga Ministria kineze e Tregtisė, eksportet u rritėn nė 15,9 pėr qind, respektivisht 941 miliardė dollarė dhe importet u rritėn me 13,6 pėr qind ose 143,5 miliardė dollarė. Gjatė pesė muajve tė parė tė kėtij viti, ritmi i rritjes sė shėrbimit tė eksporteve ka tejkaluar importet pėr herė tė parė.

Shėrbimet e importeve dhe eksporteve me vlerė tė shtuar janė dėshmitarė tė njė rritjeje tė shpejtė. Nga janari deri nė maj, shėrbimet financiare, ato tė informacionit, tė drejtat e pronėsisė dhe taksat pėr patentat, shėrbimet e konsultimit tė eksporteve dhe importeve u rritėn respektivisht 89, 51, 31, 28 dhe 20 pėr qind krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar.

Edhe kontributi i shėrbimeve pėr tregtinė e jashtme vazhdon tė rritet. Qė nga bashkimi me OBT-nė, shėrbimi tregtar i Kinės ėshtė zgjeruar me shpejtėsi dhe renditja e saj botėrore ėshtė rritur nga vendi i 13-tė, nė vitin 2001, nė vendin e tretė aktualisht.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi