stampa | chiudi

Ekonomi

13/07/2014 13:40:42

Bashkitė abuzime hapur me fondet publike

85 % e fondeve publike i shpenzojnė vetėm pėr rrogat


TIRANE - Arsye tė tjera pro reformės territoriale. 88 "pro", nga 151 pėrgjigjet qė u morėn nga krerėt e bashkive dhe komunave: pjesa tjetėr ose nuk ėshtė pėrgjigjur ose ėshtė pėrgjigjur negativisht. Njė prej arsyeve pse kėsaj reforme territoriale ėshtė ajo ekonomike, dhe kjo dihet. Anėtarja e komisionit tė reformės territoriale, deputetja socialiste, Blerina Gjylameti la tė kuptojė sot gjatė njė nterviste pėr mediat se pushtetet lokale kanė abuzuar nė njė formė tė hapur me fondet publike. "Pėrkthyer" ndryshe, nė 385 njėsi vendore, 85% e tyre marrin dhe harxhojnė fondet publike vetėm pėr shpenzimet administrative.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi