stampa | chiudi

Ekonomi

10/07/2014 12:43:11

Financime islame pėr Luksemburgun

Ministria luksemburgeze e fnancave tani ka arritur tė shtrojė rrugėn pėr dhėnien e certifikatave tė investimeve Sharias


LUKSEMBURG - Edhe Luksemburgu mė nė fund ėshtė i hapur ndaj financimeve islame. Parlamenti i Dukatit tė Madh miratoi njė projektligj qė lejon shitjen dhe riblerjen e aseteve tė pasurive tė patundshme pėr tė nxjerrė detyrimin e saj tė parė pėr financat islame, hapi i parė kyē pėr tė tėrhequr mė shumė konsumatorė nga vendet e Gjirit tė pasur Persik. Falė miratimit tė dhėnė nga Parlamenti, Ministria luksemburgeze e Financave tani ka arritur tė shtrojė rrugėn pėr dhėnien e certifikatave tė investimeve Sharias (Sukuk), qė ndalon huadhėnien me interes. ”Ky ėshtė njė moment historik pėr zhvillimin e vazhdueshėm tė financave islame nė Dukatin e madh tė Luksemburgut”, u shpreh Ministria e Financave e Luksemburgut duke shtuar se miratimi i Parlamentit thekson vullnetin politik pėr diverstifikimin dhe zhvillimin e tregjeve alternative nė industrinė e shėrbimeve financiare.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi