stampa | chiudi

Ekonomi

04/07/2014 17:07:31

Ēfarė kėrkon sot tregu i punės ?

Komunikim, fason, turizėm, marketing, mė tė kėrkuarat


TIRANĖ - Sektori i Komunikacionit, Industrisė pėrpunuese fasonet dhe turizmi, janė fushat mė tė kėrkuara pėr punėsim. Pas kėtyre sektorėve, pason edhe fusha e marketingut e cila po merr rėndėsi kohėt e fundit. Kėto janė tė dhėnat e fundit nga raporti i Shėrbimit Kombėtar tė Punėsimit, rezultate tė periudhės 6 mujore tė kėtij viti, nga 1 Janari nė 1 Qershor. Nė sistemin informatik janė tė shpallura rreth 11 590 vende tė lira pune nė 619 ndėrrmarrje. Pjesėn mė tė madhe tė kėrkesės pėr t’u punėsuar e zėnė sektori komunikacionit me profil operator telefonik me 5900 vende tė lira pune, sektori i Industrisė me 1500 vende tė lira pune, dhe Turizmi i cili ėshtė nė pritshmėri rritjeje tė punėsimit nė prag tė sezonit tė verės. Ndėrkohė qė nė sistemin online puna.gov.al, janė shpallur 4320 vende tė lira pune nga 137 ndėrrmarje. Ndėrsa pėr inxhinierė elektronik, kimist, teknikė, kėrkesa e tregut ėshtė e lartė.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi