stampa | chiudi

Ekonomi

02/07/2014 14:05:34

Akset e para rrugore me koncesion

Gati ligji i ri pėr autostradat: njė nga akset e para, i cili mendohet se do tė kalojė me koncesion te privatėt, ėshtė rruga Durrės-Kukės


TIRANE - Ligji i ri qė ka tė bėjė me infrastrukturėn rrugore nacionale pra (autostradat), ka tė bėjė me mirėmbajtjen e tyre, rehabilitimin dhe operimin e akseve rrugore, tė cilat duhen shoqėruar me masa dhe proēedura ligjore tė menjėhershme. Akset kryesore rrugore tė vendit kanė nevojė pėr rehabilitim dhe ndėrtime tė reja, tė cilat do tė shoqėrohen me punime gjeoteknike pėrkatėse dhe projekte tė veēanta pėr ēdo rast. "Kėto projekte do tė kryhen vetėm nepėrmjet dhėnies me koncension nė kuadėr tė partneritetit publik privat, duke bėrė tė mundur zgjerimin e nivelit tė shėrbimeve, rritjen e cilėsisė dhe sigurisė nė interes tė publikut dhe tė shtetit", citohet p/ligji. Njė nga akset e para, i cili mendohet se do tė kalojė me koncesion te privatėt, ėshtė rruga Durrės-Kukės. Njė tjetėr aks, qė mund tė bėhet me pagesė, ėshtė edhe ai Tiranė-Elbasan.


HermesNews - ©2014

stampa | chiudi